ספינקס? 9 נשמות? מכשפות? החתול בתרבויות שונות

ספינקס, 9 נשמות, מכשפות, בכל תרבות החתול נפתס בצורה ייחודית, בואו ונכיר כמה

החתולים נמצאים עם בני האדם מתחילת ההיסטוריה המתועדת לפי מחקרים החתול בויית לפני כ10,000 שנה באזור הסהר הפורה ולא במצריים כמו שסבור.

במצרים

לפני כ3600 שנה המצרים ייחסו לחתולים יחס של אלים בנוסף מי שהרג חתול יצא להורג, בעת החדשה מצאו הרבה חתולים שעברו חניתה והפכו למומיות למצרים גם הייתה אלה דמוית חתול שקראו לה בסתת ועליה היה חג פעם בשנה שמביאים 100,000 חתולים חנוטים.

ספינקס

ספינקס הוא יצור מיתולוגי המתואר כשילוב של ראש אדם עם אריה, הוא מתואר לראשונה במצרים העתיקה אך הייתה לו השפעה על יוון העתיקה, בה הוא מופיע כאישה בעלת חזה ופלג גוף תחתון בדמות אריה. השם ספינקס בה מהמילה היוונית "ספינגו" שמשמעותה היא לחנוק, כיוון שהיא הייתה חונקת למוות את מי שלא ענה נכון על חידתה. בעקבות החידה, הספינקס מתואר כיצור מסתורי וחכם ועליו מבוסס הביטוי "חכמת הספינקס". אך הוא גם מעלה קונוטציות שלרוע כי הספינקס הייתה טורפת באכזריות את מי שלא ענה נכון על חידתה.

במיתולוגיה הנורדית

אלת האהבה פריה הייתה מלווה בחתולים שהיו רתומים לכרכרה שלה.

באירופה בימי הביניים

חתולים שחורים היו נחשבים העוזרים של המכשפות ומיצגי השטן הם ומי שגידל אותם נרדף וחוסל בכל רחבי אירופה לרוב נשים שנתפסו כמכשפות בעקבות כך היה ריבוי עצום של עכברים ועכברושים באירופה עקב חיסולם של הטורף הטבעי שלהם- החתול.

ביוון העתיקה

היוונים ראו באלה המצרית בסטט את הגרסה המצרית לאלה היוונית ארטמיס. באחד מסיפורי המיתולוגיה היוונית ארטמיס הופכת את עצמה לחתול כדי להימלט מטייפון, אל הרוח.

בבורמה

הבירמנים, החתולים המקומיים, נחשבו כקדושים ואף שימשו בעצמם כנזירים במקדשה של האלה טסון קואן-קסה.

בבבל

החתולים נחשבו לאלה המלווים את נשמות כהני הדת אל גן העדן. בתלמוד הבבלי מפורטות תכונותיהם הטובות של החתולים, תוך עידוד לגידול חתולים בבית כדי לשמור על ניקיון ומניעת מזיקים.

ביהדות

אסור לסרס חתול למרות שיש רבנים האומרים שעדיף לסרס מפאת צער בעלי חיים אך צריך לעבור תהליך של מכירת החתול לגוי שיסרס אותו וקניה חזרה של החתול.

אמונות טפלות

9 נשמות לחתול – המצרים הקדמונים האמינו שלחתול יש 9 נשמות עקב אפיונו האלוהי וקישרו אל האלים.

אצל תרבויות אחרות סיבת 9 הנשמות היא שהחתול הוא התגלמותו של השטן עקב התנהגותו השטנית שהוא טורף לילה בעל אוזניים מחודדות,עיניים זוהרות בחושך וגוף גמיש היכול להשתחל למקומות צרים.

מזל רע – חתול שחור מביא מזל רע עקב התגלמותו של השטן.